Návrh a výroba stereoskopických kukátek
Stereoskopická vizualizace 3d objektů z 2d fotografií

Místo: Galerie Akademie věd, Praha
Autor : Jan Tůma, Jindřich Ráftl
Spolupráce : David Sivý, Jiří Mašek, Miroslav Kukrál, Tomáš Motal
Rok : 2017
Fotografie : Pavlína Jáchimová

 

 

 

"Výstava s názvem KUK aneb Nástroje poznání je výpravou z makrosvěta až do světů nano a kvantových technologií.
Čtyři tematické okruhy vás seznámí s výzkumy a přístroji z laboratoří vědkyň a vědců z Ústavu přístrojové techniky AV ČR. Dozvíte se, že klasické mikroskopy jsou dnes nahrazovány mikroskopy elektronovými, že svařujeme pomocí laseru, můžeme pozorovat levitující chlazené nanočástice. Sami si můžete otestovat elektrickou činnost vlastního srdce pomocí programu vyvinutého vědci z oddělení Medicínských signálů ale také ocenit krásu prvního stolního elektronového mikroskopu na světě.

Koncept výstavy je metaforou laboratorních přístrojů jako takových. Vědci, kteří je používají, je vnímají jako okno, které jim umožňuje nahlížet do světa, jež je běžným lidem skryt. Podobně, jako při pohledu z okna nevnímáme okno samotné, ale výhled, který se za ním otevírá, tak i při pohledu do okulárů mikroskopu nevnímáme přístroj, ale obraz, který nám ukazuje.

 

 

Takto se návštěvník postupně dostává až do středu prostoru. Ani si neuvědomí, že překročil na druhou stranu. Ocitá se v útrobách přístroje. Odhaluje jeho logiku a fungování. Může měnit pohled lidí před kukátkem. Všechny exponáty, které po cestě vnímal skrze kukátka, se mu odhalují z druhé, nepoznané strany." Jan Tůma, Jindřich Ráftl